View unanswered posts | View active topics It is currently Wed Dec 12, 2018 2:52 pm

Forum rules

Aici iti manifesti dorinta de a participa pentru prima oara la jocurile D.A.T

Reply to topic  [ 5 posts ] 
DE RETINUT! 
Author Message
D.A.T Member

Reply with quote
Dragilor,
In ultima perioada (atat la nivelul unor event-uri la care am participat, cat si la altele la care nu am participat dar am primit diverse relatari - din mai multe surse...), a inceput sa creasca gradul de "afirmare" de patos in joc in randul comunitatii de airsoft, in principal din Bucuresti, dar nu numai.
Este un fenomen daunator pentru principiul de baza al AIRSOFT-ului, astfel incat cu permisiunea voastra, am sa postez un citat, ce mie personal mi s-a parut relevant:

"Airsoft-ul este un sport de echipa! Airsoft-ul nu este un sport individual, fiecare participant trebuie sa inteleaga faptul ca face parte dintr-un singur colectiv de oameni reuniti de o pasiune comuna. Pentru fiecare practicant airsoft-ul presupune fie o pasiune, fie o placere, un mod de recreere, o modalitate de a face miscare, o relaxare, o experienta etc… dar in momentul in care am ajuns pe teren trebuie sa intelegem ca facem parte din aceeasi familie si ca avem nevoie de colaborare din partea celorlalti, indiferent de factiunea din care fac parte.
Un lucru pe care trebuie sa il inteleaga toata lumea, este ca airsoft-ul nu se joaca pe scor.
La sfarsitul zilei toata lumea este multumita daca a avut parte de actiune si un event de calitate. Din acest motiv toti organizatorii folosesc termenul de EVENT nu de meci. Cei care vor sa castige mai mult de o experinta placuta la sfarsitul zilei, trebuie sa isi gaseasca o alta ocupatie.
Cei care isi pun problema: dar eu de unde stiu ca o sa recunoasca ala ca am tras in el? Sau de unde stie ala ca a tras in mine?, trebuie sa isi gaseasca o alta ocupatie pentru ca vor fi in permanenta sterati. Daca vrei sa vii pe terenul de airsoft, trebuie sa intelegi ca cei in care tragi sunt prietenii tai, partenerii tai de joc, la airsoft nu tragem dupa dusmani!
Ca orice sport airsoft-ul are nevoie de un regulament pentru a se putea desfasura in conditii de siguranta si fair play. Airsoft-ul este o simulare militara, nu un razboi, din acest motiv nu este permisa nici o manevra care ar putea pune in pericol integritatea fizica a oricarui participant la joc."

Tue Nov 17, 2015 3:21 pm
Report this post
Profile

Reply with quote
Mda, ca sa joci airsoft tre' sa fi matur. Nu sa tii o creta la indemana sa scrii scorul.

Tue Nov 17, 2015 4:20 pm
Report this post
Profile YIM
D.A.T Member

Reply with quote
In spiritul maturitatii mentionate de Bogdan......ar trebui sa acceptam ideea ca nu-i putem tine la distanta decat intr-un singur mod....aplicarea regulamentului....a calcat stramb....eliminat din joc....recidiveaza...trimis acasa.

Suntem construiti diferit ca indivizi si deaceea daca in viata acceptam mai usor ideea de diversitate , pe terenul de joc este necesar sa-i ajutam pe cei incompatibili sa inteleaga asta.

Sa nu uitam ca fiecare dintre noi avem abilitati si competente diferite, asa ca uneori cel ce nu se poate impaca cu ideea ca a fost impuscat pe teren el poate fi totusi profu' nostru de fizica sau cel mai bun prieten in viata privata......un singur aspect este foarte clar, suntem oameni si asta ne face vulnerabili.

Sunt convins ca aveti maturitatea necesara de a identifica la timp astfel de participanti .

Va salut cu drag

A N U B I S
-------------------------------
A&K - SVD - Spring - 150m/s
CM - Glock 18c - AEP - 60m/s
CG - Colt 1911 - Spring - 60m/s
-------------------------------

Wed Nov 18, 2015 12:14 am
Report this post
Profile

Reply with quote
Sunt rari la jocurile DAT. Si asta pentru ca cei care le organizeaza stiu sa isi faca treaba.
Plus ca, in cazul locatiei Jilava, controlul asupra terenului este clar definit printr-un contract de inchiriere. Asa ca, la o adica si badmintonul e un sport frumos :))
Dar nu s-a ajuns inca la asa ceva (sau nu stiu eu)si nici nu cred ca se va ajunge (sper eu).

Wed Nov 18, 2015 12:46 am
Report this post
Profile YIM
D.A.T Member

Reply with quote
Aveti dreptate domnilor, la jocurile noastre nu au fost situații de acest gen.
Recunosc ca am fost sub influența celor petrecute la eventul de la UM Mihai Bravu de duminică trecuta.
In nici un caz nu cred ca se va intampla o situație similara la jocurile noastre.

Închei prin a face publica o marturisire a unuia dintre cei care au participat duminică la jocul încheiat prematur: "Nick acum inteleg de ce jocurile voastre de sâmbătă sunt asa de frumoase..."

Wed Nov 18, 2015 2:55 pm
Report this post
Profile
Reply to topic   [ 5 posts ]